Українська Греко-Католицька Церква в Севастополі

 

Вступне слово
Коротка історія
Наші мрії
Про наших святих
Галерея
Про нас пишуть
Наші благодійники
Гостьова книга
Контакти
 


Стежки

Українське життя в Севастополі

газета "Кримська світлиця"

Освячено каплицю Cвятої Трійці у м. Ялта

В понеділок 13 червня 2011 року, на день Пресвятої Трійці, в районі пансіонату “Прибережний” (м. Ялта, АР Крим) відбулося освячення нещодавно збудованого храму на честь Пресвятої Трійці. Святу Архиєрейську Літургію та освячення храму здійснили Куріальний єпископ Владика Богдан (Дзюрах), Секретар Синоду Єпископів УГКЦ, та Владика Василь (Івасюк), Екзарх Одесько-Кримський, у співслужінні з парохом ялтинської громади, деканом Кримського деканату о. протопресвітером Ігором Гаврилівим, а також іншими священниками екзархату та священниками Римо-Католицької церкви з Ялти та Євпаторії.

На святкування знакової для кримських греко-католиків події у дворі невеликого храму, дещо схожого на зменшену копію Собору Святої Софії в Римі, окрім місцевих парафіян також зібралися численні гості – не лише з різних куточків України, а і з Білорусі, Польщі та Молдови. Урочиста Літургія супроводжувалася незабутньо колоритним співом учасників Галицького камерного хору “Євшан”, які спеціально прибули зі Львова до Ялти з нагоди освячення першої на території Криму греко-католицької святині. Невеликий за розмірами храм не міг вмістити всіх бажаючих бути присутніми на Службі Божій, проте люди, які перебували надворі, мали змогу чути трансляцію Літургії через гучномовець.

У своїй проповіді Владика Богдан закликав на другий день після П’ятидесятниці, яка вважається днем народження Церкви, вшанувати третю Божу особу – Духа Святого, задумавшися над тією роллю, яку Він відіграє в житті кожного, і віддати Йому шану й любов як Богові. Владика зауважив, що без Святого Духа, який є Душєю Церкви, не було би самої церкви: як не може людське тіло жити без душі, так і церква не може жити без Святого Духа. Наголосивши на тому, що кожне освячення і благословення є знаком передачі ласки від Святого Духа, Владика зауважив, що молитва людська є згідна з Божою волею щодо нас, над якою ми маємо задумуватись, і закликав молитися за прикладом Ісуса: “Нехай буде не моя воля, а Твоя” й не боятися голосу совісті, оскільки можливість бачити свій гріх є великою ласкою Божою і знаком присутності Бога в житті: якою тяжкою би не була фізична чи духовна хвороба людини – Бог, який є всемогутнім лікарем душ і тіл, уздоровить її. Та ж людина, яка не в змозі побачити свого гріха, не має Духа Святого. На закінчення Владика Богдан побажав усім присутнім, щоби Дух Святий проваджував, освячував та оберігав їх протягом життя.

Церкву Пресвятої Трійці було збудовано зусиллями родини Петра та Оксани Токач, котрі, перейнявшись проблемами ялтинських греко-католиків, використали приватну земельну ділянку для того, щоби власним коштом побудувати на ній храм у подарунок вірянам-землякам. Благородний та достойний найвищої похвали вчинок мецената не міг бути залишений непоміченим та невіддяченим: родина Токач отримала грамоту подяки з апостольським благословенням Папи Римського Бенедикта XVI та світлину Вселенського Архиєрея; під час оголошення тексту грамоти п. Петро не зміг стримати сліз подяки. Також родина меценатів була нагороджена подячною грамотою від Глави УГКЦ Блаженнішого Святослава, а від кир Богдана особисто – списком ікони св. Климента, Папи Римського.

Після окроплення вірян та гостей свяченою водою владики Богдан та Василь освятили храмовий дзвін на честь св. Климента й першими видобули з нього урочистий подзвін, після чого в ролі дзвонаря себе міг спробувати кожний бажаючий. Завершилась урочистість невеликою трапезою.

Поява на півдні Криму доки що єдиного греко-католицького храму в регіоні через 10 місяців по закладенні його підвалин стала приємною несподіванкою для багатьох вірян УГКЦ та інших конфесій, а також для людей доброї волі з огляду на умови функціонування дев’яти кримських греко-католицьких громад, яким місцева влада відмовляє в праві на зведення власного храму в силу тих чи інших причин. Служби Божі для кримських греко-католиків на разі відправляються або у храмах інших конфесій (Ялта, Керч), або в помешканнях священників (Сімферополь) чи спеціально пристосованих приміщеннях (Євпаторія, Севастополь).

На разі ялтинська громада Перенесення мощей святого Миколая Чудотворця майже 19 років – від початку своєї реєстрації й до сьогодні – у судовому порядку добивається виділення земельної ділянки для будівництва власної церкви. У травні 2005 року після позитивного рішення Ялтинської міськради з цього приводу екзарх Одесько-Кримський УГКЦ владика Василь (Івасюк) освятив землю під будівництво храму – надану ділянку на сейсмічно нестабільному ґрунті під опорною стіною. Проте вже за деякий час надія громади на довгоочікуване будівництво омріяної святині пригасла через низку судових позовів щодо леґітимності рішення Ялтинської міськради стосовно надання землі греко-католикам. Судові процеси з цього приводу було спровоковано через відкритий лист мешканців Ялти з різкими висловлюваннями проти будівництва греко-католицького храму на території Великої Ялти. По суті подібні акції стали не лише проявом нетерпимості стосовно парафіян УГКЦ, а й відвертим декларуванням небажання присутності українців у Криму.

До цього часу місцева громада УГКЦ, не маючи власного храму, змушена провадити Служби Божі в римо-католицькому костелі Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії. Відсутність власної релігійної споруди також призводить до того, що багато вірян греко-католицької церкви, які мешкають в Ялті, просто не знають не лише про місце перебування релігійної громади, а й взагалі про її існування, відвідуючи храми інших конфесій. Постання на території Південного узбережжя Криму нового греко-католицького храму надає надію на поліпшення подібного прикрого становища, проте через велику кількість ялтинських греко-католиків питання про будівництво храму в Ялті не втрачає актуальності. Боротьба й молитва у цьому наміренні все ще тривають.

Дістатись до храму Пресвятої Трійці можна від зупинки “Речовий ринок” у центрі Ялти маршрутним таксі № 34 до пансіонату “Прибережний”.

Прес-служба Кримського деканату УГКЦ

Фото Миколи Владзімірського

Ієромонах фернандо Браво (згромадження Воплоченого Слова), Керівник Адміністрації Патріаршої курії УГКЦ Владика Богдан Дзюрах, Одесько-Кримський Екзарх Кир Василь Івасюк, протопресвітер Ігор Гаврилів (Ялта), декан Кримського деканату о. протопресвітер Ігор Гаврилів. Каплиця Пресвятої Трійці у м. Ялта, 13 червня 2011 року.

Декан Кримського деканату о. протопресвітер Ігор Гаврилів

Керівник Адміністрації Патріаршої курії УГКЦ Владика Богдан Дзюрах

Верховний Архієпископ Києво-Галицький Святослав склав сердечну подяку та висловив визнання і похвалу Петру Токачу – меценату будівництва

Керівник Галицького камерного хору "Євшан"

Церковний дзвін освячено

Дітей причащали керівник Адміністрації Патріаршої курії УГКЦ Владика Богдан Дзюрах та ієромонах Фернандо Браво (згромадження Воплоченого Слова)

Петро Токач – меценат будівництва

Адміністрування - Микола Владзімірський